Dołącz do nas

Naturoterapia w praktyce

Autor Poncyljusz Aleksandra

Bartoneloza: tajemnica rozwikłana

Jakie objawy świadczą o zarażeniu bartonellą? Dlaczego bartoneloza jest trudna do zdiagnozowania? Jakie leczenie powinni zastosować chorzy?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że wyrastająca ponad granice gatunków miłość człowieka do psa lub kota sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Choć już od dłuższego czasu podejrzewano istnienie takiego związku, dopiero w 2014 roku naukowcy z University of Liverpool opublikowali sprawozdanie z badań dotyczących zwierząt domowych jako ważnego ogniwa w przenoszeniu zoonoz. Według uczonych, liczba pasożytów i patogenów dzielona przez ludzi i zwierzęta związana jest z tym, od jak dawna są one udomowione.

Można więc zapewne uznać za dowiedzione, że choroby odzwierzęce są współdzielone w ten sposób od tysięcy lat. Mimo to o frenetycznej miłości ludzi do zwierząt może zaświadczyć każdy właściciel psa i kota; miłości, która nierzadko zaślepia tak, że przyjmowane do ludzkiej wspólnoty zwierzę jest traktowane jak człowiek w przebraniu psa czy kota. Bliski kontakt z tymi najstarszymi towarzyszami człowieka pozostaje więc n...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 95% treści